Népművészeti Fesztivál

2018-08-20 10:00 Belváros

Augusztus 20., hétfő
„Dunán innen, Dunán túl” – Népművészeti Fesztivál

Tavaly hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal rendezték meg a Székesfehérvári Királyi Napok részeként a Népművészeti Fesztivált. A Fő utcára beköltözött a falu: a legények a kocsmában iszogattak, az asszonyok, lányok pedig a – patak helyett – a Varkocs-szobor mellett mosták a ruhákat teknőben. A sárközi és a felvidéki lakodalmas szokásainak, viseleteinek bemutatása nagy siker volt a fesztivál látogatóinak körében.
Az idei fesztiválon a Dunántúl tájegységeinek (Bakony, Rábaköz, Galga mente, Sárköz, Zselic) hagyományait, szokásait, viseleteit, táncait ismerhetik meg az érdeklődők. Öt táncegyüttes érkezik Székesfehérvárra: a veszprémi Gerence, a Zselic, az érsekcsanádi, a kapuvári és a püspökhatvani táncegyüttesek interaktív programjai után a színpadon is bemutatkoznak majd a nézőknek.

Országzászló tér
10.00–12.00 Bakony: Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttes, Veszprém
13.00–15.00 Sárköz: Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes

Országalma
11.00–13.00 Rábaköz: Kapuvár Néptáncegyüttes
14.00–16.00 Somogy: Zselic Táncegyüttes, Szenna

Városház tér, Szent István-emlékjel
12.00–14.00 Galga mente: Püspökhatvani Népi Együttes

Mátyás király-emlékmű
12.30–13.00 Bakony
13.30–14.00 Rábaköz
14.30–15.00 Galga mente
15.30–16.00 Sárköz
16.30–17.00 Somogy

Városház tér
10.00–18.00 Fehérvári Kézművesek Egyesülete, Fejér Megyei Népművészeti Egyesület bemutatói

Fő utca, Szent István Király Múzeum előtt
10.00–18.00 Piros lábasos nosztalgiajáték
Egyedi kivitelű látványos játéktér hétköznapi örökségünkkel, az eredeti piros zománcos lábasokkal és a népi kultúra egyéb autentikus eszközeivel. Egyik-másik lábas ütött-kopott, kormos vagy éppen leütődött a zománca. Ez adja a különleges patinájukat. Jaj, ha mesélni tudnának! A játék idejére a lányok fejére piros babos kendő kerül. A különböző méretű piros zománcos lábasok, színes termények, virágok, viaszosvászon-terítők, teli zsákok és egyéb eszközök játékra csalogatnak. Terményüvegek készítése, magok kevergetése és válogatása. Malmozás hagyományos magyar játéktáblákon kukorica és babszemekkel. Zenebona lábasokkal, célba dobás szalmakoszorúkkal, lovaglás vesszőparipákon…

Mátyás király-emlékmű, árkádsor
10.00–18.00 Magyar népi gyermekjátékhangszer készítése
Szárduda készítése, gyermekdalokat megszólaltatása

Országzászló tér
10.00–18.00 Kicsi a bors, de erős – parasztolimpia
Népi versengés mintegy harminc tréfás ügyességi játékból: kötélhúzás, zsákban futás, kukoricamorzsolás, magválogatás, fonalgombolyítás, vízhordás… Egyéni és csapatversenyek csoportoknak, gyermekeknek, felnőtteknek, díjazással.

 
Az együttesek

Kapuvár Néptáncegyüttes

Az 1989-ben alapított együttes a Rábaköz egyik meghatározó amatőr művészeti csoportja, célja, hogy megőrizze és továbbadja a Kárpát-medencei magyarság, elsősorban a Rábaköz és Kapuvár hagyományait. A felnőtt együttesben harmincan táncolnak, vezetőjük Csitei Gábor, kísér: Cseh Tamás és népi zenekara.

Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttes, Veszprém

A mintegy ötven fővel működő Gerence együttes szakmai célja a Bakony és Balaton-felvidék tánckincsének feltárása, hiteles bemutatása. A Vastag Richárd koreográfus vezette táncegyüttes rendezvényei, képzései, gyermektáncházai nem csupán Veszprém megyében ismertek. Kísér: A Banda, Samu Zoltán vezetésével

Püspökhatvani Népi Együttes

A 2006 októberében alakult csoport célja, hogy a Galga völgye táncait, dalait, néphagyományait a régi szokásokhoz hűen állítsa színpadra, és mindezeket a hagyományokat megismertesse és újraélessze a faluban. Művészeti vezetők: Szokolik Szabolcs és Szokolik Melinda, kísér: Jobbágy Bálint és bandája.

Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes

Érsekcsanádon 1933-ban, a Gyöngyösbokréta mozgalom idején alakult először néptánccsoport, céljuk a paraszti kultúra minél szélesebb körű megismertetése és annak megőrzése volt. Az együttesben több korosztály is táncol, együttesvezetők: Tóth-Mihó Erika és Tóth Zoltán, kísér az Iszkába és a Pántlika zenekar.

Zselic Táncegyüttes, Szenna

Az 1959 óta működő együttes számára fontos a somogyi táncok, hagyományok, viseletek részletekbe menő igényes bemutatása, törekvés és igény arra, hogy saját táncaikat, hagyományaikat minél magasabb színvonalon mutassák be. Együttesvezető: Zóka Éva és Horváth Tibor

Támogatók