Határon túli diákok is szerepelnek a szertartásjátékban

Hatvan határon túli fiatal érkezett vasárnap Székesfehérvárra az I. Kárpát-medencei Színjátszó Táborba, amely a Rákóczi Szövetség és a Vörösmarty Színház együttműködésének köszönhetően jött létre. A diákok statisztaként részesei lesznek az ide Koronázási szertartásjátéknak. A középiskolásokat a Városháza dísztermében köszöntötték hétfőn délelőtt.
A határon túli magyar területekről, Nagyváradról, Temesvárról, a Délvidékről Szabadka környékéről, az Ipolyságból és Beregszászból érkeztek Székesfehérvárra a fiatalok. A polgármester, Cser-Palkovics András köszöntőjében elmondta: Székesfehérvár nem csak egy a magyar városok közül, több. Jelentőségét, szerepét a Városházán az Aba-Novák freskó, a korona itt elhelyezett másolata is jelzi: itt koronázták királyainkat, és sokat közülük itt is temettek el. A történelem viharaiban a középkorban egyedülállóan hatalmas koronázóbazilika elpusztult, ma már csak a romjai fölött járhatunk, de aki fellép az itt felépített színpadon, részese lesz a koronázás rituáléját megidéző előadásnak, az átélheti a múltat, továbbviszi a kulturális értékeket, hagyományokat. A koronázás itt, néhány méterre Szent István sírjától igazán hiteles – hangsúlyozta a polgármester, aki azt kérte a diákoktól: vigyék hírét Székesfehérvárnak, és térjenek vissza a városba.



A most kezdődő tábor, a következő tíz nap, az igazi színészekkel való együttdolgozás és az előadásokon való fellépés örök élmény lesz minden résztvevő számára – mondta Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, aki kiemelte: jó alkalom ez a tábor arra is, hogy a határon túli fiatalok egymást is megismerjék, közösen fedezzék fel Székesfehérvárt és a környéket. A diákok a tábor szabadidős részében meglátogatják a város múzeumait, a Bory-várat, elmennek a Velencei-tóhoz és a Balaton, Tihany is szerepel az úti célok között.



A fiatalokat köszöntő Szikora János a színház feladatáról is beszélt a fiataloknak. A Koronázási szertartásjáték rendezője azt mondta, a legfontosabb, hogy olyan előadások szülessenek, amelyek gondolatokat ébresztenek a nézőkben, így felépüljön bennük valami maradandó, amit élményként magukkal visznek. A szertartásjátékokkal virtuális katedrálist építünk a lelkekben – mondta, ennek lesznek most részesei a közös munkával a diákok is.

Támogatók