Magyarok tündöklő csillaga

A Székesfehérvári Királyi napok vasárnap délelőtti programjai főként Szent István királyhoz kapcsolódtak: a Szent Imre-templomban Nagyboldogasszony-napi ünnepi szentmisére várták a híveket, a Fehérvári Civil Központ előtti Áron Nagy Lajos téren egy Szent István-legendából írt darabot mutatott be a Szabad Színház, a Civil Központban pedig történelmi témájú előadások és filmvetítés volt.

Hartvik püspök Szent István-legendája nyomán Adorján Viktor írta azt a Estefán király legendája című játékot, amelyet a Szabad Színház előadásában láthatott a közönség vasárnap délelőtt az Áron Nagy Lajos téren, a Magyarok tündöklő csillaga című megemlékezés nyitányaként. A fars műfajú képmutogató játék középpontjában Estefán (I., avagy Szent István) király áll, egyfelől úgy, ahogyan azt a középkorban ábrázolták volna, másfelől pedig a mai ember hétköznapi problémáihoz, gyötrődéseihez közel álló módon bemutatva az uralkodót. Az istváni legendát és szereplőit a nézők hol ironikus, hol derűs helyzetekben láthatták: a szituációk és történelmi tények segítségével az előadás segített megérteni István király meghatározó szerepét a keresztény kultúra fejlődésében.
A játék után a megemlékezés a Fehérvári Civil Központ színháztermében folytatódott, ahol Vargha Tamás országgyűlési képviselő és Németh László, az Alapítvány a Székesfehérvári Fogyasztóvédelemért kurátorának köszöntője után Szent István tiszteletére tartottak előadásokat. Dr. Szabados György és Váczi Márk előadásai István király és Székesfehérvár kapcsolatát járták körbe, Kulcsár Mihály pedig Siklósi Gyula régészprofesszor négy évtizedes fehérvári munkásságáról beszélt. Az előadások fimbemutatóval zárultak: a jelenlévők Vakler Lajos Szent István emléke című alkotását láthatták.
A program a Helyi Közösségfejlesztés Székesfehérváron című, TOP-6.9.2-16-SF1-2018-00001 számú pályázat keretében valósult meg.

Fotó: Molnár Artúr (OKK)

További képek: Székesfehérvári Királyi Napok

Támogatók