A Székesfehérvári Királyi Napok egyedülálló jellegzetessége a magyar középkor kiemelkedő alakjait megszemélyesítő, közel öt méter magas óriásbábok megjelenése a rendezvényeken. A fesztivál idején belvárosban bárhol felbukkanhatnak, de hagyományaikhoz híven idén is voltak előre meghirdetett programjaik.
A Székesfehérvári Királyi Napok jelképévé lett bábcsalád 2013 óta 21 tagúra nőtt.
Az első óriásbábos felvonuláson, augusztus 17-én, kedden 18 órakor Géza fejedelem, Sarolt fejedelemasszony, Asztrik püspök, Szent István, Szent Imre és Gizella királyné bábjait ismerhette meg és kísérhette végig a népes közönség a Vörösmarty Színháztól a Városház térig, ahol a Fejér Baranta Hagyományőrző Sport Egyesület tartott látványos harcművészeti bemutatót. Produkciójuk után a hömpömygő tömeg az óriásbábokkal együtt visszatért a színház elé. A Szabó Miklós Bence által vezetett menetet a Sub Rosa régizenei együttes középkori muzsikája színesítte.
A második felvonuláson, augusztus 19-én, csütörtökön 18 órakor Szent László, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. (Vak) Béla, III. Béla, Antiochiai Anna, II. András és IV. Béla indult el Szabó Miklós Bence vezetésével a színháztól a Városház térig, ahol a menetet a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar kiskoncertje fogadta. Produkciójuk után a közönség az óriásbábokkal együtt visszatért a színház elé. A bábismertető sétát ezúttal is a középkori zenét játszó Sub Rosa régizenei együttes kísérte.
Augusztus 20-án, pénteken 17.15 órakor kezdődött a Zichy ligettől a Szent István térig vonuló Fehérvári királyok menete óriásbábokkal és hagyományőrzőkkel, és természetesen óriásbábjaink ott voltak, felvonultak, bemutatkoztak a szintén pénteken kezdődő és vasárnapig tartó Koronázási Ünnepi Játékokon. Sőt, a már ismert királykereső Ágbogozó mellett 2021-ben egy új, nyomozós játéknak is részesei lettek.
Fotó: Molnár Artúr (ÖKK), Hajnal Csilla, Turáni-Kerkay Zita További képek: Székesfehérvári Királyi Napok |