Szent István napja Székesfehérváron

A változékony időjárás miatt változásokra kell számítani az augusztus 20-i programokban. OLVASSÁK EL TÁJÉKOZTATÓNKAT!

A várhatóan viharos késő délutánra tekintettel Székesfehérvár ünnepi közgyűlését a Városháza Dísztermében tartják.

További változás, hogy – amennyiben az időjárás engedi – a Fehérvári királyok menetét a Fő utcán rendezzük meg, a felvonulás indulási pontja az Országzászló tér.

A Hunyadi László operaest ma elmarad, és a holnapi esőnapon sem rendezzük meg.

Hagyományosan államalapító szent királyunk napján, augusztus 20-án zárul a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozata. Kedden a Belvárosban zajlik a Koronázási Ünnepi Játékok középkori történelmi fesztivál, lesz ünnepi szentmise, tiszteletadás a Nemzeti Emlékhelyen, majd ünnepi Díszközgyűlésen adják át a város kitüntetéseit. Záró eseményként Erkel Ferenc Hunyadi László című operájának koncertszerű előadására kerül sor a Zichy-színpadon. A nemzeti ünnepen hagyományosan kenyérszentelőt tartanak Kisfaludon.

10.00 és 18.00 óra között utánozhatatlan középkori hangulattal várja vendégeit a Koronázási Ünnepi Játékok a Belvárosban. A Szent István-napi, az új kenyeret megáldó ünnepi szentmisét Spányi Antal megyés püspök celebrálja a Szent István-székesegyházban 10.30 órától.



A délutáni programokat hagyományosan a Fehérvári királyok menete vezeti fel, a történelmi felvonulás az óriásbáb-család tagjaival 16.45 órakor indul a Koronás parktól, majd a Fő utcán vezet a Szent István térig. A Nemzeti Emlékhelyen, Szent István szarkofágjánál 17.00 órától tiszteletadás kezdődik, majd 18.00 órától kerül sor a hagyományos Díszközgyűlésre. Ünnepi beszédet mond dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki átadja Székesfehérvár kitüntetéseit.



Záró programelemként a Hunyadi László című opera koncertszerű előadásával készül az Alba Regia Szimfonikus Zenekar a Zichy-színpadon 20.00 órától. A művet a Zenekar, az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kamarakórus és a Primavera Kórus közreműködésével, Kneifel Imre, Szabó Adrienn és Burján Orsolya karnagyok vezetésével hallhatja a közönség. Az előadás páratlan élményt ígér, a részvétel ingyenes, az esőnap: augusztus 21., szerda 20.00 óra.

Nemzeti ünnepnapunkon még látogatható az Osszárium a Nemzeti Emlékhelyen, továbbá a Nyitott Városházán meg lehet nézni a Szent Korona és a koronázási jelvények hiteles másolatait, valamint a koronázási palástról készült nagyméretű festményt is.



Kisfaludon is ünnepelnek augusztus 20-án, a városrészben kenyérszentelőt tartanak a nemzeti ünnepen. A Kisfaludi Közösségi Házban 15 órakor kezdődik az esemény, amelynek keretében a nemzeti színű szalaggal átkötött, frissen sütött kenyeret megszentelik, majd szétosztják a résztvevők között. Lesznek ünnepi köszöntők és műsort ad a Búzavirág Dalkör.

AUGUSZTUS 20., KEDD

10.00–19.00  Koronázási Ünnepi Játékok – Történelmi fesztivál, találkozás az óriásbábokkal, középkori foglalkozások, középkori piac, hagyományőrző csapatok, régizenészek, családi játékok és koncertek. Részletes program » valamint a Négy nap középkor a Belvárosban című kiadványban (Városház tér, Fő utca, Országzászló tér, Zichy liget)

10.30  Szent István-napi ünnepi szentmise, a szent­misét bemutatja Spányi Antal megyés püspök (Szent István király-székesegyház)

16.45  Fehérvári királyok menete – történelmi felvonulás az óriásbáb-család 23 tagjával, hagyományőrzőkkel, zenészekkel, néptáncosokkal a Koronás park – Fő utca – Szent István tér útvonalon (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad.)

17.00  Tiszteletadás Szent István szarkofágjánál – ünnepi beszédet mond dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

18.00  Ünnepi közgyűlés – Ünnepi beszédet mond és Székesfehérvár kitüntetéseit átadja dr. Cser-Palkovics András polgármester (Szent István tér, esőhelyszín: Városháza, Díszterem)

20.00  Hunyadi László – az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertszerű előadása (Esőnap: augusztus 21., szerda 20.00) A műsort a megszokott, hatszáz férőhelyes nézőtéren ülve élvezheti a közönség, kerekesszékes vendégeinknek külön helyet jelölünk ki a színpad közelében. (Zichy-színpad)

Az Erkel-életmű első maradandó opera-remekműve, a Hunyadi László című háromfelvonásos történelmi opera 1841-43 folyamán született meg. Szövegkönyvét Tóth Lőrinc Két László című drámája alapján Egressy Béni írta. Sikerét jelentős részben a nemzeti történeti köztudathoz kötődő, szerencsés témaválasztásának köszönhette, hiszen a Hunyadiak kora a magyar történelem dicsőséges időszaka volt. Az ünnepi előadáson a művet az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kamarakórus és a Primavera Kórus közreműködésével, Kneifel Imre, Szabó Adrienn és Burján Orsolya karnagyok vezetésével hallhatja a közönség.  Hunyadi László: Fekete Attila, Szilágyi Erzsébet: Kolonits Klára, Gara Mária: Zemlényi Eszter, V. László: Tötös Roland, Cillei Ulrik: Gábor Géza, Gara Miklós: Rezsnyák Róbert, Hunyadi Mátyás: Kálnay Zsófia. Vezényel: Dobszay Péter, rendező: Szikora János.


Támogatók